Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

SEO

آموزش SEO - قسمت دوم - ساخت و ثبت Sitemap

نویسنده : کامران جعفری
تاریخ انتشار:
19:06:40 1394-06-31
در این مقاله به بررسی Sitemap پرداخته، انواع آن را معرفی کرده و طریقه ساخت آن و همچنین ثبت آن در موتورهای جستجو را بررسی خواهیم کرد

یکی از مهم ترین و کلیدی ترین مباحث در مدیریت یک وب سایت موضوع بهینگی آن وب سایت از نظر موتورهای جستجو و یا به اختصار SEO می باشد. بطور خلاصه SEO کارهایی است که باید انجام داد تا رتبه یک وب سایت در موتورهای جستجو افزایش یافته و در صدر نتایج قرار گیرد. با سری مقالات SEO لرن روت همراه باشید تا تکنیک های موجود در این موضوع را به سادگی فرا گیرید.

در مقاله قبل به بررسی این موضوع پرداختیم که آیا وب سایت ما در موتورهای جستجو ثبت شده است یا خیر، همچنین به بررسی نحوه ثبت وب سایت خود در موتورهای جستجو پرداختیم.
در این مقاله به بررسی Sitemap خواهیم پرداخت. همانطور که از اسم آن پیداست، Sitemap، نقشه وب سایت شما خواهد بود. اما نقشه سایت شما چه فایده ای خواهد داشت؟
در مجموع دو نوع Sitemap اصلی وجود دارد.
1.    HTML Sitemap: این نوع از Sitemap بصورت یک فایل HTML در داخل وب سایت ما خواهد بود که از طریق لینک در منوهای سایت قابل دسترسی خواهد بود. HTML SItemap دو هدف اصلی دارد، اول اینکه کاربر بتواند نحوه مسیریابی و قسمت های مختلف وب سایت شما را در یک دید کلی ببیند. صفحات تو در تو و همچنین صفحاتی که ممکن است به روشنی در منوهای سایت مشخص نباشند، در این صفحه کاملا واضح و در دسترس خواهند بود. دومین هدف این است که مطمئن باشیم موتورهای جستجو به تمام صفحات وب سایت ما دسترسی دارند. پس ساختار این نوع از Sitemap یک صفحه‌ی HTML است که شامل همه منوهای وب سایت می شود بطوریکه هر کدام یک لینک هستند و هرکدام دارای زیرمجموعه مربوط به خود. برای درک بهتر این موضوع می توانید به صفحه زیر نگاهی بیندازید:

www.learnroute.ir/sitemap

دقت کنید که معمولا آدرس این صفحه را به همین صورت در وب سایت خود قرار دهید. موضوع دیگر اینکه تمامی صفحات وب سایت شما با توجه به محل قرارگیری خود در چینش صفحات باید یک لینک دسترسی در این صفحه داشته باشند.
2.    XML Sitemap: این نوع از Sitemap فقط جهت استفاده موتورهای جستجو است. درواقع این نوع از Sitemap اهمیت بیشتری نسبت به نوع قبلی خود برای موتورهای جستجو دارند. برای ساخت این نوع از Sitemap به XML sitemaps بروید. سپس گام های زیر را یکی یکی انجام دهید:
•    آدرس وب سایت خود را کامل همانند عکس زیر وارد کنید:
•    نرخ تغییراطلاعات وب سایت خود را براساس همیشه، ساعتی، روزانه و ... تنظیم کنید:
•    تاریخ آخرین تعییر وب سایت تان را مشخص کنید:(معمولا بر روی Use Server’s Response قرار می گیرد)
•    اهمیت صفحات مختلف را مشخص کنید:( معمولا بر روی None قرار می گیرد)
•    دکمه Start را بزنید تا فایل XML Sitemap  وب سایت تان آماده شود:
Creating Sitemap


پس از دقایقی با توجه به حجم و تعداد صفحات شما، فایل شما آماده خواهد شد. پس از آن نیاز است تا فایل آماده شده را دانلود کنید، و آن را در root وب سایت خود قرار دهید. سپس باید آدرس فایل را در Google و Bing نیز وارد کنید.
حالا به آدرسی همانند آدرس زیر بروید تا مطمئن شوید فایل را به درستی بارگذاری کرده اید:

www.learnroute.ir/sitemap.xml

در صورتی که همه موارد فوق را به درستی انجام داده باشید، باید با یک فایل XML روبرو شوید.
اکنون وب سایت شما دارای دو نوع اصلی Sitemap یعنی نوع HTML و XML آن است. همچنین Sitemap شما در دو موتور جستجوی اصلی ثبت شده است. تنها کار باقی مانده تنظیم فایل Robots.txt است.
فایل Robots.txt یک فایل متنی است که باید در root وب سایت شما قرار گیرد. این فایل نیز مخصوص راهنمایی موتورهای جستجو است. تنظیماتی که در این فایل قرار می گیرد توسط موتورهای جستجو اعمال می شود. ما در اینجا سه بخش اصلی این فایل را تشریح می کنیم:
در خط اول عبارت زیر را وارد کنید:

User-agent: *


این عبارت یعنی تمامی موتورهای جستجو اجازه ایندکس کردن وب سایت شما را دارند.
در خط دوم عبارت زیر را وارد کنید:

Disallow: /admin/


این عبارت یعنی بخش admin وب سایت شما در موتورهای جستجو ایندکس نشود. این نام (admin) باید متناسب با نام بخش شما باشد که می تواند شامل هر اسمی باشد.
در خط سوم نیز عبارت زیر را وارد کنید:

Sitemap: http://www.learnroute.ir/sitemap.xml


این عبارت محل قرار گیری فایل XML Sitemap شما را به موتورهای جستجو نشان خواهد داد.
تمامی موارد مورد نیاز برای تنطیمات نقشه سایت (Sitemap) در این آموزش تشریح شد. در مقاله بعدی به موضوع تگ های کلیدی خواهیم پرداخت.

برچسب ها:
مقالات مشابه
ویدیوهای مشابه