Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

زبان های برنامه نویسی

لینک لیست چیست؟

نویسنده : پدرام رضایی
تاریخ انتشار:
16:40:00 1394-07-18
لینک لیست در زبان های های برنامه نویسی چیست و کجا ها استفاده می شود. ایجاد لینک لیست

در برنامه نویسی با زبان های مختلف به خصوص Java و ++C ما در ساختمان داده ها با مفهومی مواجه می شویم به نام لینک لیست که قصد داریم در این مقاله آن را برای شما توضیح دهیم پس با این مقاله ی لرن روت همراه باشید.

در ابتدا لازم است بگوییم که لینک لیست ها چه کارایی دارند چون تا وقتی که ندانید یک موضوع به چه دردی می خورد یادگرفتن آن کاری بیهوده است. 

لینک لیست ها در برنامه نویسی در جاهای مختلفی از قبیل ایجاد صف ها، ایجاد پشته ها، ایجاد آرایه های انجمنی و ... کاربرد دارند.

هر خانه از لینک لیست را اصولا نود (node) می گویند که از یک قسمت داده و یک یا دو قسمت ارجاع تشکیل شده اند که در قسمت داده اطلاعات ما ذخیره می شود و در قسمت ارجاع نیز آدرس نود بعدی یا قبلی که باید به آن برویم قرار دارد.


ابتدایی ترین نود را head می گوییم که لینک لیست از آن شروع می شود که اگر آن نود حذف شد حتما باید head را برابر نود دوم قرار دهیم.
شاید بهترین مثال برای لینک لیست ها مثال قطار باشد که موتورقطار یا اتاق جلویی که بقیه واگن ها را می کشد همانند head است و واگن ها نودهای ما هستند همچنین تسمه هایی که واگن ها را به واگن قبلی یا بعدی وصل می کند همه ارجاع های ما هستند.

اصولا لینک لیست های ما یا چرخشی هستند یا غیرچرخشی.
در لینک لیست های چرخشی نود آخر به نود اول وصل می شود و این عمل ادامه پیدا می کند ولی در لینک لیست های غیرچرخشی نود آخر به نود پایانی (null) متصل می شود که نشان دهنده ی این است که لینک لیست به آخر کار رسیده است.


چند مثال برای اینکه بیشتر با این مفاهیم آشنا شوید.

head = head.next;

head.next = head.next.next;

head.next.next.next.next = head;

در این قسمت ما ساختار نود را در ++c برای شما آورده ایم.

struct node {
 int x;
 node *next;
};

int main()
{
 node *root;   // اشاره به نود اول دارد.

 root = new node; // یک ساختار نود ایجاد می کنیم.
 root->next = 0; // نود بعد از نود ریشه را برابر صفر قرار می دهیم
 root->x = 5;   //مقدار نود ریشه را برابر 5 قرار می دهد
       
}

 

برچسب ها:
مقالات مشابه
ویدیوهای مشابه