Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

زبان های برنامه نویسی

انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری

نویسنده : کامران جعفری
تاریخ انتشار:
15:07:39 1394-09-21
اگر شما به تازگی قصد به ورود به دنیای برنامه نویسی را پیدا کرده اید، ولی نمی دانید که کدام زبان برنامه نویسی را برای شروع انتخاب کنید، مطمئنا این مقاله به کمک شما خواهد آمد. با لرن روت همراه باشید.

اگر شما به تازگی قصد به ورود به دنیای برنامه نویسی را پیدا کرده اید، ولی نمی دانید که کدام زبان برنامه نویسی را برای شروع انتخاب کنید، مطمئنا این مقاله به کمک شما خواهد آمد. با لرن روت همراه باشید.

در مقاله برترین زبان های برنامه نویسی سال 2015، ما به بررسی بهترین زبان های برنامه نویسی در سال 2015 با معیارهای خاصی پرداختیم. اما در این مقاله هدف ما آشنا کردن شما با آینده انتخاب هر یک از این زبان های برنامه نویسی است.
فرصت ها و شغل های زیادی در اطراف شما برای مهارت برنامه نویسی وجود دارد. ما در این مقاله، بر اساس اطلاعات منتشر شده در IEEE، پر رونق ترین آنها ار از جهت های مختلف در سطح جهانی بررسی خواهیم کرد.
انتخاب اینکه کدام زبان برنامه نویسی را یادگیری شروع کنید بسیار مرتبط است با نحوه شغلی که در آینده می خواهید داشته باشید و یا میزان درآمدی که انتظار دارید دریافت کنید.

 • نوع شغل
  اگر برای شما انعطاف شغلی حائز اهمیت است، یادگیری Python یا ++C به شما کمک خواهد کرد.  این زبان ها در طیف گسترده ای از شاخه های برنامه نویسی نظیر بازی سازی و برنامه های درون سیستمی( Embed Systems) کاربرد دارد. همچنین اگر شما PHP یا Java Script را انتخاب کنید، باید خود را برای شغلی مرتبط با سیستم های آنلاین آماده کنید. همچنین اگر شروع به یادگیری Matlab و یا R کنید، شغل اصلی شما مربوط به آنالیز داده ها خواهد بود.

 • درآمد
  اگر درآمد برای شما مهم تر از نوع شغل است، بهتر است به یادگیری Ruby، Python و یا Matlab بپردازید. این زبان های برنامه نویسی بیشترین میانگین درآمد سالانه را در میان 10 زبان برتر برنامه نویسی دنیا دارند و تنها زبان های برنامه نویسی هستند که میانگین سالانه آنها بیشتر از 100000 دلار است. اگر شما PHP یا #C را برای یادگیری انتخاب می کنید، کمترین میانگین دستمزد در انتظار شما خواهد بود. این دو زبان برنامه نیسی میانگینی کمتر از 90000 دلار در سال دارند.
  ماینگین در آمد زبان های برنامه نویسی
 • محل فعالیت
  5 ایالت نشان داده شده در تصویر که بیشترین بازار کار برای متخصصین برنامه نویسی را فراهم آورده اند، برای مقایسه انتخاب شده اند. همانطور که مشاهده می شود، Java و Java Script برترین زبان های برنامه نویسی از حیث میزان تقاضا در این ایالت ها هستند. اگر برای شما مهم نیست که محل کار شما کجا باشد، انتخاب این زبان های برنامه نویسی شانس شما در تصدی یک شغل را افزایش خواهد داد.
  البته کالیفرنیا یک بازار تقاضای گسترده برای انواع زبان های برنامه نویسی را  پدید آورده است اگرچه که هزینه های زندگی در آنجا نیز بسیار بیشتر است. شغل های مربوط به Ruby و Python در کالیفرنیا مورد توجه هستند درحالیکه شرکت هایی مثل Google به Python و Airbnb به Ruby توجه خاصی دارند. کم ترین توجه در این ایالت مربوط به#C می باشد.
  میزان تقاضای زبان های برنامه نویسی
 • محبوبیت
  Python که توسط هر دو شرکت مطرح Google و Facebook استفاده می شود، رشد خیره ای کننده ای در کسب محبوبیت در میان کاربران پیدا کرده است. بر طبق جستجوهای انجام شده در موتور جستجوی گوگل، مردم آمریکا،  نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی بیشتر به دنبال یافتن آموزش های مربوط به Python هستند. همچنین Java، PHP و ++C در دهه های گذشته از محبوبیت خوبی برخوردار بوده اند، اما جستجو برای آموزش این زبان های برنامه نویسی رو به افول است.اگرچه همچنان تقاضای مربوط به متخصصان زبان Java همچنان در آمریکا بالاست، برای مثال شرکت Apple.
  محبوبیت زبان های برنامه نویسی

در پایان می توان گفت که دیدگاه های مختلفی می تواند بر انتخاب یک زبان برنامه نویسی جهت یادگیری تاثیرگذار باشد. زبان برنامه نویسی Python یک زبان محبوب و رو به رشد است که تسلط بر آن درآمد خوبی خواهد داشت که به شما اجازه می دهد تا برنامه هایی برای اپلیکیشن های آنلاین، آنالیز داده ها و برنامه های درون سیستمی بنویسید. انتخاب زبان برنامه نویسی Java Script باعث خواهد شد تا شما محدودیت های مکانی کمتری در انتخاب شغل خود ببینید زیرا این زبان برنامه نویسی تقاضای زیادی در اکثر ایالت ها دارد.
در پایان لازم به ذکر است که این مقاله از یک تحقیق بین المللی  جهت ارزیابی های خود استفاده کرده است که متناسبا مثال های موجود در آن مربوط به کشور آمریکاست. اما تمامی نتایج حاصله را می توان به سایر کشور ها تعمیم داد. پس اگر به دنبال انتخاب یک زبان برنامه نویسی برای یادگیری هستید، می توانید از مطالب بیان شده در این مقاله به خوبی استفاده کنید.
 

برچسب ها:
مقالات مشابه
 amir77ameri
       
ایران چی؟؟
عالی بود. ولی به نظرم بهتر بود درباره بازار کار ایران هم چند خط می نوشتید. آمار از نظر جهانی کاملا درست هستن ولی خب توی ایران صدق نمی کنن! مخصوصا زبانی مثل php که توی ایران خیلی کاربرد داره! زبان هایی مثل java و c++ به شدت برای کارهایی مثل بازی سازی یا نرم افزار های سنگین و حرفه ای استفاده میشن ولی توی ایران بازار کار برای زبان هایی که توی وب کاربرد دارن خیلی بیشتره مخصوصا زبان هایی مثل php, html & css, java script, ruby ,...


بستن

 نیما
       
راهنمایی
با عرض ادب و احترام لطفا مرا از سردرگمی نجات دهید و راهنمایی کنید که کدام زبان برنامه نویسی را انتخاب کنم که محدودم نکند مانند C# و حتما نیاز نباشد که به استخدام یک شرکت درآیم. منظورم این هست که بتوانم در منزل برای خودم کار کنم و هم در ایران بازار خوبی داشته باشد و هم در دنیا. منتظر پاسختان هستم. با تشکر.


بستن
پدرام : سلام دوست عزیز. اصولا در همه زمینه حرفه ای شدن کاری است که در عمل شدنی نیست برای مثال شما نمی تونید هم توی وب حرفه ای باشید هم توی اپلیکیشن نویسی برای گوشی، ولی میتونید در حد نیاز این ها را در کنار هم یاد بگیرید که اگر هدف شما هم همین است بهتر از زبان هایی که پایه هستند و از طریق آن ها میشه هم در زمینه وب کار کرد هم در زمینه اپلیکیشن نویسی هم برنامه نویسی دسکتاپ را یاد بگیرید مثلا زبان هایی مثل جاوا یا پایتون که این دو زبان در ایران هم از محبوبیت بالایی برخوردار هستند البته زبان سی شارپ هم برای یادگیری مناسب است ولی محدودیات هایی نسبت به جاوا و پایتون دارد.

 نیما
       
پیگیری راهنمایی
پدرام جان سپاس از راهنماییتون. کدام زبان برنامه نویسی را پیشنهاد میکنید که در منزل کار کنم و به اصطلاح آقای خودم باشم ؟ لطفا منابع یادگیری زبان برنامه نویسی پیشنهادیتان را که بتوان به صورت شخصی مطالعه نمود به طور کامل تا آنجایی که اطلاع دارید معرفی بفرمایید. با تشکر


بستن
پدرام : خواهش میکنم نیما جان. به نظر من واسه یادگیری چون زبان جاوا پایه ای هستش و بعد از یادگیری میتونید خودتون پروژه های مرتبط با اپلیکیشن موبایل، نرم افزار دسکتاپ، وب نویسی و ... را انجام بدید واسه یاد گرفتن میتونه خیلی مناسب باشه. بهترین منابع هم اصولا ویدئوهای آموزشی لیندا هست که از قسمت ویدئوهای آموزشی سایت خودمون میتونید دانلود کنید و حتی اگه خواستید میتونید هماهنگ کنید تا ما اونا را به صورت زیرنویس فارسی برای شما ارسال کنیم.

 نیما
       
پیگیری
سپاس. برای خارج از ایران پایتون را انتخاب کنم یا جاوا ؟ کدام را در زمان کمتری میتوان فرا گرفت و مشغول به کار شد که چند سال بعد پشیمان نشوم و نیاز باشد که از صفر شروع کنم ؟ با تشکر


بستن
پدرام : برای خارج از ایران هم تقزیبا مثل داخل ایران هست. اگر میخواهید سریع یاد بگیرید و راحتتر باشه پایتون میتونه بهتر باشه چون یادگیری جاوا نسبت به پایتون مشکل تر است.

 نیما
       
تشکر
پدرام گرامی سپاس از راهنماییتون .


بستن

 نیما
       
به روز سازی اطلاعات
با عرض ادب و احترام لطفا اطلاعات موجود در مبحث : انتخاب بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری نویسنده : کامران جعفری تاریخ انتشار: 15:07:39 1394-09-21 را که در همین لینک هست : http://learnroute.ir/articles/How-to-choose-best-programming-language-to-start-learning/191 به روز بفرمایید. با تشکر


بستن

 نیما
       
سریعترین و بهترین راه ساختن وبسایت بر اساس آخرین تکنولوژیها
با عرض ادب و احترام خدمت شما عزیزان. لطفا سریعترین و بهترین راههای ساختن وبسایت بر اساس آخرین تکنولوژیها و تجربیات را معرفی کنید. با تشکر


بستن

 ِِعليرضا
       
جاوا از همه بهتره
زبان جاوا از همشون بهتره اولا اینکه داخل ایران بازار کار خوبی داره بعدش این که به اصطلاح یه زبان مادر حساب میشه به طوری که مثلا شما داخل برنامه نویسی اندروید نیاز پیدا میکنید به زبان جاوا با این تفاسیر حتی اگه شما نتونید با زبان جاوا کاری گیر بیارید به عنوان زبان مکمل میتونید استفاده کنید.


بستن

 آریا
       
بازار کار ایران
سلام من هم جاوا کار میکنم هم #C و خیلی کم ++C با توجه به امار تقاضای ایران (شهر تهران) بیشترین زبان های متقاضیان #C و php و در دیتابیسی SQL Server و اوراکل هست.و فکر کنم تو کشورهای جهان اول به دلیل اینکه ویژوال استودیو و بقیه متعلقات مایکروسافت مجانی نیستند برای همین مجبور میشن به محیط های برنامه سازی رایگان رو بیارن درحالیه برای ما در ایران همه محصولات بصورت مجانی عرضه میشه (نظر شخصیمه).برام جالبه که آمار جهانی سیستم عامل های دنیا 95% ویندوزی هستن و بطور مثال مردم امریکا به جای دات نت بیان از RUBY برای برنامه نویسی ویندوزیشون استفاده کنن!


بستن

 ایمان
       
ممنون
خیلی اطلاعات خوبی بود خسته نباشید


بستن

 نیما
       
به روز سازی این مبحث
درود. لطفاً این مبحث را با توجه به آمار سال ۲۰۱۷ به روز کنید. سپاسگزارم


بستن