Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

SEO

Related Links در الکسا چگونه ساخته می شود؟

نویسنده : کامران جعفری
تاریخ انتشار:
23:37:02 1395-03-22
نحوه ساخت Related Links در Alexa

اگر شما مدیر یک سایت باشید و از سیستم الکسا برای مشاهده وضعیت خود در دنیای وب استفاده می کنید، احتمالا با بخشی در این سیستم به نام Related Links برخورد کرده اید. در این مقاله به معرفی Related Links در الکسا می پردازیم. با لرن روت همراه باشید.

ساخت لیست لینک های مرتبط یا Related Links توسط الکسا در سال های دور به این حالت بود که با خزش سایت ها و با استفاده از آرشیو، دسته بندی و در نهایت استفاده از تکنیک های داده کاوی، لینک های مرتبط آنها را می ساخت. الکسا با خزش لینک های موجود در یک صفحه، به دنبال یافتن لینک های مرتبط با آن صفحه بود. استفاده از تولبار الکسا و افزونه های آن توسط کاربران، کمک های بسیار زیادی در بهبود این اطلاعات به منظور کشف لینک های مرتبط به الکسا کرد.

بطور مثال اگر کاربران زیادی بطور مستقیم از سایت A به سایت B می رفتند، الکسا تشخیص می داد که این دو سایت مرتبط هستند. پس از آن تمامی لینک ها کنترل می شدند که لینک های سالمی باشند. بطور مثال لینک هایی که به خطای 404 یا 503 برخورد می کردند، حذف می شدند و یا لینک هایی که به سرورهای از دسترس خارج شده و یا پشت دیوار آتش اشاره می کردند نیز حذف می شدند.

نهایتا پس از آنکه تمامی ارتباطات بررسی می شد و تمامی لینک ها از لحاظ سلامت کنترل می شدند، برترین لینک های مرتبط برای هر URL بطور خودکار و با توجه به قدرت آن انتخاب می شدند. منظور از قدرت در این تعریف ترکیبی از راه های مختلفی است که می توانند دو سایت با هم مرتبط باشند که شامل مواردی از قبیل آنالیز لینکهای وب، رفتار کاربران و ... می باشد.

با توجه به آنچه در مورد مفهوم قدرت لینک های مرتبط بیان شد، لینک های مرتبط برای سایت های مختلف بالانس نیست. بطور مثال ممکن است سایت A در لیست لینک های مرتبط سایت B باشد اما سایت B در لیست سایت های مرتبط سایت A نباشد. این زمانی اتفاق می افتد که تعداد سایت های مرتبط برای یک سایت با قدرت بالا بیش از 10 عدد باشد و یا دو سایت مورد نظر محتوای مشابهی نداشته باشند.

اگر بخواهیم بطور خلاصه تر بیان کنیم، Related Links در الکسا بر این اساس شکل می گیرد که دو سایت A و B محتوای مشابهی داشته باشند و توسط کاربران مشابهی که تولبار الکسا را نصب کرده اند مشاهده می شوند.

 

برچسب ها:
مقالات مشابه