Real Time Web Analytics پرسش و پاسخ Elam

مدیریت

چگونه با استفاده از قانون (دو دقیقه) به تعویق انداختن کارها را متوقف کنیم؟

نویسنده : پدرام رضایی
تاریخ انتشار:
14:47:28 1394-11-08
قانون دودقیقه چیست؟چگونه قانون دودقیقه را اجرا کنیم؟روش اجرای قانون دودقیقه

همه ی ما در طول روز کارهای کوچک و بزرگ بسیاری را به هر دلیلی به تعویق می اندازیم و در آخر شب هم می بینم باز همان کارهایی که قرار بوده امروز انجام دهیم را بدون توجه رها کرده ایم و فقط کارهای روز بعد خود را بیشتر کرده ایم یا یک سری کار که باعث رشد ما می شوند را انجام نداده ایم، در این مقاله ما قصد داریم برای شما قانون "دو دقیقه" را توضیح دهیم پس با این مقاله ی لرن روت همراه باشید.

در اصل ما این قانون استراتژی کوچک را قانون "دو دقیقه" نام گذاری کرده ایم و هدف آن است که به راحتی کارهایی که قرار است شروع کنید را انجام دهید و از به تعویق انداختن آن ها جلوگیری کنید همچنین به وسیله ی این روش یک سری عادت در خود ایجاد کنید.

اکثر کارهایی که شما به تعویق می اندازید در حقیقت کارهای مشکلی نمی باشند و اصولا شما مهارت و استعداد انجام آن ها را دارید و فقط به هر دلیلی که دارید آن ها را به تعویق می اندازید.

قانون دو دقیقه از دو قسمت تشکیل شده است.

قسمت اول: اگر آن کار کمتر از دو دقیقه طول می کشد آن را همین الآن انجام بده

قسمت اول این قانون از پرفروش ترین کتاب دوید آلن بر گرفته شده است (کتاب Getting Things Done)
این که بسیاری از کارهایی را که ما از سر خود باز می کنیم فقط در دو دقیقه یا کمترمی توان انجام داد بسیار غافلگیر کننده است. به عنوان مثال شستشوی ظروف خود بلافاصله بعد از خوردن وعده ی غذایی، تمیز کردن میز و یا اتاق خود، فرستادن یک ایمیل و ...

پس قسمت اول قانون ما می گوید اگر کاری کمتر از دودقیقه طول می کشد آن را همین الآن انجام بده.

قسمت دوم: هنگامی که شما می خواهید یک عادت جدید در زندگی خود شروع کنید باید آن را کمتر از دو دقیقه به انجام برسانید.

آیا می توان هر یک از برنامه و یا اهداف خود را در کمتر از دو دقیقه انجام داد؟ قاعدتا جواب این سوال خیر می باشد اما هر هدف یا برنامه ای می تواند در کمتر از دو دقیقه شروع شود که آن هدف پشت این قانون کوچک است.

این ممکن است شبیه به این استراتژی باشد که برای همه ی اهداف عمومی و بزرگ زندگی قانون دو دقیقه را استفاده کنید ولی اینگونه نمی باشد بلکه تفاوت هایی وجود دارد و نباید آن را اشتباه بگیرید. این قانون به یک دلیل ساده برای هر هدفی قابل پیاده سازی است و آن فیزیک در زندگی واقعی است.

فیزیک در زندگی واقعی

همانطور که نیوتن سال ها پیش به این موضوع اشاره کرد، اشیا در حالت سکون تمایل به حفظ همان حالت خود را دارند و اشیا در حرکت تمایل به ادامه حرکت کردن را دارند. این موضوع برای بشر نیز صادق است همان گونه که برای سیب و یا دیگر اشیا نیز این موضوع صدق می کند. قانون دو دقیقه نیز همانگونه که برای اهداف و برنامه های کوچک کار می کند برای اهداف و برنامه بزرگ نیز جواب می دهد و دلیل آن اینرسی در زندگی است. هنگامی که شما شروع به انجام دادن کاری می کنید ادامه ی آن ها به آسانی انجام می شود و ادامه ی هر کار به اندازه ی سختی شروع کردن آن کار نمی باشد. قانون دو دقیقه قانون دوست داشتنی می باشد چرا که اتفاق های خوب هنگامی رخ می دهند که شما ایده ی خود را شروع کرده اید.

برای نمونه به موارد زیر توجه کنید.
آیا می توان یک نویسنده یا یک شاعر بهتر شد؟ فقط کافی است یک جمله به عنوان جمله ی ابتدایی شروع کار خود بنویسید آنگاه خودتان را بعد از یک ساعت نوشتن پیدا خواهید کرد.
آیا می توان خواندن کتاب را به یک عادت تبدیل کرد؟ فقط کافی است صفحه ی اول از یک کتاب جدید را بخوانید، قبل از این که شما متوجه شوید سه فصل اول آن پرواز کرده است.
آیا می خواهید سه بار در هفته پیاده روی کنید؟ فقط کافی است هر دوشنبه، چهارشنبه و جمعه کفش های پیاده روی خود را بپوشید و از خانه بیرون بزنید.

مهمترین قسمت هر عادت جدید، شروع کردن آن است، این موضوع فقط برای دفعه ی اول نمی باشد بلکه برای هر دفعه است. این قانون درباره ی عملکرد کارها نمی باشد فقط درباره ی عمل کردن است. در بسیاری از کارها شروع کردن مهمترین قسمت موفقیت است و این موضوع کاملا درست می باشد چرا که ما بعدا زمان زیادی داریم تا عملکرد و کارآیی ایده یا فعالیت خود را بهتر کنیم.
قانون دو دقیقه درباره ی نتیجه ای که شما به دست می آورید صحبت نمی کند بلکه بیشتر روی روند انجام کار صحبت می کند.اگر به این موضوع که سیستم مهمترین عامل رسیدن به هدف است اعتقاد داشته باشید قانون دو دقیقه به خوبی کار می کند.

شما هم سعی کنید قانون دو دقیقه را پیاده سازی کنید

نمی توان این موضوع را تضمین کرد که این قانون برای شما به خوبی کار کند ولی می توان این را تضمین کرد که اگر سعی به انجام دادن آن نکنید هیچ گاه کار نمی کند. مشکل بزرگ اینجاست که شما مقاله، ویدئو و پادکست های بسیاری را می خوانید یا گوش می دهید اما هیچ گاه سعی نکردید آن ها را اجرا کنید ولی من از شما می خواهم که با این مقاله کمی متفاوت تر برخورد کنید و آن را از همین الآن عملی کنید.

چه کارهایی وجود دارد که شما می توانید در زیر دو دقیقه انجام دهید؟ همین الآن بروید و آن ها را انجام دهید. 

برچسب ها:
مقالات مشابه